KNTB logo

PSYCHOSOCIÁLNÍ INTERVENČNÍ SLUŽBA

Psychosociální intervenční služba

V České republice je zdravotníkům v řadě organizací k dispozici Systém Psychosociální Intervenční Služby (dále SPIS). Je určen nejen profesionálům v urgentních oborech, ale i všem ostatním zdravotníkům a pracovníkům ve zdravotnictví. Do tohoto programu patří od ledna 2020 i KNTB.

Poskytování kolegiální- peer podpory, je určeno především v situacích psychicky nadlimitní zátěže, která je spojena s výkonem profese, ale i v dalších nadlimitně zatěžujících situacích, do kterých se zdravotníci dostávají. Cílem služby je normalizace stresové reakce a snížení rizika profesního pochybení, prevence syndromu vyhoření či výskytu posttraumatické stresové poruchy.

Podpora je zaměřena na zmírnění akutních obtíží v náročných životních situacích formou aktivního naslouchání, emoční podpory, poskytnutí empatie, doporučení, s cílem obnovení vlastních sil, zmírnění stresové reakce, případně předání zasaženého do další péče. Individuální intervence je přísně anonymní, důvěrná a pro zaměstnance zcela bezpečná. Individuální podporu mohou zaměstnanci čerpat při osobním setkání, ale i telefonicky nebo emailem. Podpora je zaměstnancům poskytována zcela bezplatně.

Účast na setkání je dobrovolná, SPIS vychází z filosofie kolegiální pomoci, podobně jako je tomu u srovnatelných systémů v HZS, PČR, či v zahraničí. Profesionál se mnohem snadněji obrátí na svého vyškoleného kolegu, který je pro něj důvěryhodný. Systém navíc pracuje v drtivé většině situací se zdravými profesionály.

V nabídce intervencí se vychází z tzv. stupňovitého modelu péče – nabídka by měla být individualizovaná, měla by zohledňovat přání a potřeby dotyčného zaměstnance. Cílem je zvládnout a zpracovat zátěžovou situaci, nic jiného. Intervence nejsou žádnou léčbou ani psychoterapií. Většina profesionálů se umí se zážitky vyrovnat velmi dobře a během let si našla způsoby, jak zacházet se stresem. Pokud však v nějaké konkrétní situaci nechtějí zatěžovat své blízké a kamarády, může proběhnout pohovor s peerem, což je profesní kolega se zkušenostmi ze stejné nebo podobné práce.

V naší organizaci oficiálně funguje speciálně vyškolený tým, který je připraven poskytnout takovou péči. Skupina je složena ze 4 tzv. peerů-profesních kolegů. Jde o zdravotníky, kteří prošli specifickým certifikovaným výcvikem v NCONZO v Brně, kde se naučili, jak zvládat psychicky náročné situace a získali rovněž dovednost pomáhat svým kolegům.

Více o principech fungování systému naleznete na stránkách www.spis.cz

„S náročnou profesní zkušeností není nutné zůstávat osamocen.“

Systém psychosociální intervenční služby

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.