- Seznam testů naleznete v abecedním seznamu metod Zde
- Žádanka na terapeutické monitorování léčiv ke stažení
- Biochemická žádanka ke stažení
- Laboratorní příručka ke stažení
- Vyšetřované metody dle DG ke stažení
Oddělení klinické biochemie a farmakologie začalo provádět stanovení jódu v moči metodou kapilární elektroforézy.
Odběr: První ranní moč (lze provést i sběr moče/24 hodin)
Indikace:
- zjištění deficitu jódu
Jen 30 % českých těhotných žen mělo koncentraci jódu v požadovaném rozmezí
Bílek R, Kaňová N, Mindžáková V, et al. Zásobení jodem u těhotných žen v České republice [Iodine supply of pregnant women in the Czech Republic]. Vnitr Lek. 2016;62(9 Suppl 3):10-16. - Monitorování terapie jodidem
- Diferenciální diagnostika mírně zvýšeného TSH (autoimunitní thyroiditis vs. deficit jódu)
- Podezření na intoxikaci jódem
Interpretace:
- Optimální saturace dle WHO: 100–199 μg/L = 0.79 – 1.58 µmol/L
- Těhotné 150–250 μg/L = 1.18 – 1.98 µmol/L
(V těhotenství roste produkce hormonů štítné žlázy, prvních 20 týdnů těhotenství je plod zcela závislý na matčině produkci hormonů štítné žlázy)
Oddělení klinické biochemie a farmakologie začíná od 11. 11. 2024 stanovovat hladiny betalaktamových antibiotik ceftazidim, cefepim, cefotaxim, meropenem, piperacilin/tazobactam metodou LC/MS/MS.
Betalaktamová antibiotika patří mezi vysoce účinná léčiva používaná k léčbě život ohrožujících infekcí. Působí baktericidně a pro jejich dávkování je doporučováno dosažení hladiny před podáním u závažných infekcí > 4-5x MIC (minimální inhibiční koncentrace vyvolávajícího, resp. předpokládaného patogenu dle EUCAST).
Naměřené hladiny betalaktamových antibiotik jsou zhodnoceny na základě farmakokinetické analýzy a případně je doporučena úprava dávkování.
Odběr: srážlivá krev (zkumavka bez gelu)
Odezva: stanovení se provádí v pracovní dny po - pá. Výsledky ranních vzorků doručených po 8:00 hod. budou zpracovány následující den.
Transport: Potrubní poštou nebo dodáním na příjmové místo OKBF. Vzorek dodat do laboratoře do 2 hodin (uchovávání v lednici). Pokud nelze toto zajistit, je nutné vzhledem k nestabilitě antibiotik krev stočit a sérum zamrazit na - 80°C (nesmí být skladováno při - 20°C).
Referenční rozmezí: M/Ž 0 - 150 let
Odběr se provádí pokud možno těsně před aplikací ranní dávky, kdy by hladina měla být > 1x MIC a u závažných infekcí > 4-5x MIC (minimální inhibiční koncentrace vyvolávajícího, resp. předpokládaného patogenu dle EUCAST).
V rámci žádanky jsou požadovány následující doplňující informace:
- frekvence podání léku
- dávka (mg)
- přesný čas odběru před podáním ATB
- hmotnost pacienta (kg)
- výška pacienta (cm)
Na oddělení klinické biochemie a farmakologie se neprovádějí odběry biologického materiálu (vzorků).
Odběrové místo v KNTB pro krev je na hematologické ambulanci KNTB – budova číslo 8, je určeno externím pacientům = mimo oddělení a ambulance KNTB.
PROVOZNÍ DOBA
Pondělí až pátek: 7.00 – 14.00
Pacient může požadovat testy jako samoplátce, nebo si může přinést žádanku se všemi náležitostmi na laboratorní vyšetření od ošetřujícího lékaře a bude mu odebrána krev.
SAMOPLÁTCI
Žadatel - samoplátce může požádat o jakékoliv vyšetření ze Seznamu vyšetřovaných metod.
Aktuální cena za vyšetření se skládá z bodového hodnocení dle Číselníku VZP, aktuální ceny bodu a režijních nákladů KNTB.
Vyšetření se platí v pokladně KNTB nebo na základě zaslání faktury nebo složenky.