Lékařka Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Barbora Chaloupková získala certifikát pro superkonziliární ultrazvukové onkogynekologické vyšetření. V České republice má toto osvědčení pouze 13 lékařů. Znamená nejen dlouhodobé vzdělávání se v ultrazvukové diagnostice, ale také obrovskou prestiž pro nemocnici, ve které takový odborník působí.
V současnosti je ultrazvukové vyšetření neodmyslitelnou součástí gynekologické praxe. Dříve měli gynekologové oporu pro svou diagnózu pouze v bimanuálním vyšetření. Ultrazvuky neexistovaly, museli se tedy spoléhat pouze na cit v rukou. „My ale nyní máme možnost vidět i to, co není napovrchu, a dokonce i to, co nelze zjistit pohmatem. Je to neuvěřitelná výhoda a můžete prakticky ihned rozlišit ženy na ty s normálním, podezřelým a evidentně patologickým nálezem,“ popisuje gynekoložka Barbora Chaloupková a dodává: „Častokrát za pomoci ultrazvuku můžeme vidět i více než CT nebo magnetická rezonance. Navíc tato vyšetření vyžadují často dlouhé čekání. Zjistí-li expert ultrazvukem malignitu (zhoubnost), má možnost ženu ihned informovat o tom, že máme podezření na nádorové onemocnění. Pacientka se pak může snáze se situací vyrovnávat a zařídit vše potřebné.“
Barbora Chaloupková učí expertní práci s ultrazvukem i další kolegy, věnuje se také stážistům z celého Zlínského kraje. „Samozřejmě je jedna věc teorie a druhá praxe, důležitý je i určitý „šestý smysl“. Musíte si dát všechno dohromady – co vám žena sama řekne, jak dlouho nález má, výsledky laboratoře, prohlédnout si ji vaginální i abdominální sondou a až pak můžete udělat závěr, který jí třeba může změnit život. Proto je to velmi náročné a odborník si musí být opravdu jistý,“ upřesňuje lékařka, pro kterou je certifikát oceněním dlouhodobého úsilí a vzdělávání v oboru. „Pro jeho získání je třeba splnit řadu podmínek. Od atestace až po doložení případových studií, v nichž se ultrazvukový nález musí shodovat s operačním nálezem a nálezem na patologických preparátech. Další podmínkou je účast na mezinárodních konferencích a přezkoušení z teoretické i praktické způsobilosti. Dosažení této odbornosti je v mém případě výsledkem třináctileté práce.“