V prostorách Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně proběhne 8. září výroční vědecká konference Národní výzkumné iktové sítě STROCZECH. Jedná se o síť klinických pracovišť, které spolupracují v oblasti cévních mozkových příhod. Síť STROCZECH založil před třemi lety nynější primář Neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D., který je zároveň stále vedoucím Cerebrovaskulárního výzkumného programu FNUSA-ICRC.
Konference se zúčastní přední čeští odborníci z oblasti vědy, medicíny nebo farmacie, zabývající se cévní mozkovou příhodou nebo klinickými studiemi. „Na konferenci budeme především hodnotit ukončené klinické studie a zabývat se i studiemi, které probíhají nebo se teprve připravují. Řeč bude samozřejmě také o aktivitách a plánech do budoucna STROCZECHu nebo o celonárodní výzkumné infrastruktuře CZECRIN, která STROCZECH podporuje,“ popisuje prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D., primář Neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
Do Národní výzkumné iktové sítě STROCZECH se doteď zapojilo 24 ze 47 iktových center v České republice. Vznikla také síť studijních koordinátorů a sester, působících v zapojených nemocnicích, díky tomu mohou koordinovaným způsobem vznikat z potřebných dat velké akademické studie, které mají potenciál změnit způsob, jak jsou cévní mozkové příhody léčeny.
„Cévní mozková příhoda neboli mrtvice je jedna z nejčastějších příčin úmrtí a hlavně invalidity. V léčbě tohoto onemocnění však u nás došlo v posledních 20 letech k velkému posunu. Přesto je stále co zlepšovat, a právě proto vznikla síť STROCZECH, jejíž název vychází ze spojení dvou slov v angličtině, tedy „stroke“, což je mrtvice a „czech“ jako český. Jedná se zejména o propojení vědy, výzkumu a praxe. STROCZECH realizuje řadu studií, díky kterým jsme schopni posouvat diagnostiku i léčbu pacientů s cévní mozkovou příhodou,“ doplňuje prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D.