KNTB logo

Movember

Movember je celosvětová charitativní akce zaměřená na zdraví mužů. Cílem akce je podpora prevence a zvyšování povědomí o mužských nemocech, jako jsou rakovina prostaty a varlat. Neopomíjí také duševní zdraví mužů. Movember probíhá celý listopad, během kterého si muži nechávají narůst knír, aby touto formou upozornili mimo jiné na důležitost prevence a samovyšetření.

KNTB se pravidelně zapojuje formou preventivních odběrů krve a vyšetření prostaty.

Proč je prevence tak důležitá?

Rakovina prostaty je bohužel nejčastější nádorové onemocnění u mužů v České republice.

Počet zjištěných karcinomů prostaty se za posledních dvacet let téměř ztrojnásobil.

Dobrá zpráva! Zároveň díky včasnému záchytu nádoru během preventivních prohlídek na něj umírá třikrát méně mužů.

Kdo by se měl nechat vyšetřit?

Všichni muži nad 50 let.

Všichni muži, u nichž se v přímé dědičné linii příbuzných karcinom prostaty vyskytoval (u dědečka, otce, syna, bratra).

Kde a jak Vás vyšetří?

Patříte-li mezi rizikovou skupinu mužů, nebo se potýkáte s problémy popsanými níže, pak byste měli neprodleně navštívit svého praktického lékaře nebo přímo urologa:

  • časté močení v noci
  • přerušované nebo urgentní močení
  • nemožnost se vymočit nebo naopak únik moči
  • krev v moči nebo ve spermatu

Základem vyšetření je odběr krve na stanovení hladiny PSA – enzymu produkovaného žlázkami prostaty.

V případě zvýšené hodnoty PSA nad limit, budete vyzváni k detailnějšímu vyšetření prostaty. Vyšetření se provádí přes konečník, případně Vám odeberou vzorky z prostatické tkáně. Jedná se většinou o ambulantní zákrok. Výsledek bývá k dispozici do několika dnů.

Co Vás čeká v případě nálezu?

V případě pozitivního nálezu se stanoví stupeň rizikovosti, na základě čehož se určí následná léčba, vývoj onemocnění a prognóza.

Nízké riziko karcinomu prostaty znamená, že není bezprostředně ohrožen život pacienta. Lékař zahájí konzervativní léčbu – tedy pozorné sledování klinického stavu pacienta a hladiny PSA. Další variantou je aktivní sledování – například u mladých pacientů, kdy lékař hodnotí vývoj PSA a v pravidelných intervalech provádí vyšetření prostaty pohmatem, dále opakovaně magnetickou rezonanci a biopsii prostaty. Cílem je co nejdéle zachovat stávající kvalitu života a dále včas zachytit fázi, kdy je nádor agresivnější.

V případě rychlého horšení zdravotního stavu lékař určí některou z forem radikální léčby – tedy operační odstranění prostaty. Radikální léčba může nádor kompletně zlikvidovat, zároveň s sebou nese mnoho možných nežádoucích komplikací, jako jsou nevratná nemožnost ejakulace, dále erektilní dysfunkce, inkontinence. Tyto komplikace je možno následně léčit. Operace je prováděna v celkové narkóze, a to laparoskopicky pomocí operačního robota. Díky této tzv. miniinvazivní technice se zkracuje doba hospitalizace na 5 dní, stejně tak čas nutný na rekonvalescenci, a dochází i k menším krevním ztrátám. Na základě výsledku z histologického vyšetření lékař může doporučit ozáření místa operace. Pacient je v následujících letech pravidelně nadále kontrolován.

Další variantou radikální léčby je radioterapie, tedy ozařování. Tento postup je stejně účinný jako radikální operace prostaty, léčba je však dlouhodobější. Ozáření má také nežádoucí účinky, avšak jiného charakteru. Radioterapii může předcházet také hormonální léčba, která s sebou nese nežádoucí účinky, jako jsou návaly horka, únava, zvýšení hmotnosti, úbytek svalové hmoty, řídnutí kostí, změny v hladinách cukru, cholesterolu, změny nálad a další.

Přesný postup léčby určí po domluvě s pacientem lékař.

Kde naleznete podrobnější informace?

Příručka pro pacienty: https://www.cus.cz/wp-content/uploads/2023/03/IPSEN_Karcinom_prostaty_CZ.pdf 

Program časného záchytu karcinomu prostaty v ČR: https://www.cus.cz/program-casneho-zachytu-karcinomu-prostaty-informace-pro-pacienty/

Program časného záchytu karcinomu prostaty v ČR - video pro pacienty: https://www.cus.cz/program-casneho-zachytu-karcinomu-prostaty-v-cr-video-pro-pacienty/

STK pro chlapy: https://www.stkprochlapy.cz/rakovina-prostaty/

Často se nás ptáte: https://www.kntb.cz/urologicke-oddeleni-casto-se-nas-ptate

 

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.