Světový den diabetu: Diabetiků přibývá, může za to i nezdravý životní styl
Diabetem nebo taky lidově cukrovkou onemocní čím dál více dospělých, bohužel se nevyhýbá ani dětem. Nemoc se vyvíjí pomalu, zajímavé je, že častěji vzniká na podzim a na jaře při výskytu virových onemocnění.
V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně funguje již řadu let jako součást Interního oddělení Diabetologické centrum, které zajišťuje péči pro pacienty z celého Zlínského kraje. V evidenci centra jsou téměř čtyři tisícovky pacientů s diabetes mellitus.
U onemocnění je třeba rozlišovat mezi dvěma základními typy. Diabetes mellitus 1. typu a diabetes mellitus 2. typu. U obou typů trpí pacienti vysokou hladinou krevního cukru a přítomností glukózy v moči. Ideální hladina cukru v těle je 4 až 5 milimolů na litr krve (mol je fyzikální jednotka látkového množství).
Příčiny vzniku, průběh a způsob léčby jsou zcela odlišné. U nově vzniklého diabetu 1. typu bývá příznakem žízeň, časté močení, únava. Vznik diabetu 2. typu může být velmi pozvolný s nespecifickými příznaky – například zvýšená únava, kazivost zubů, infekce genitálu nebo močového ústrojí nebo rozvinuté pozdní komplikace jako jsou diabetická polyneuropatie či retinopatie. Jedná se o závažné komplikace, které mohou vést ke vzniku defektu končetiny a syndromu diabetické nohy. Diabetická retinopatie je nejčastější příčinou slepoty. Časné a pravidelné preventivní vyšetření se zaměřením na diabetes je tedy nezbytné.
A na co by si lidé měli dávat pozor v souvislostí s prevencí? Zejména na výživu – aby neměli v potravě nadbytečný příjem soli, nevhodné složení tuků, vysoký příjem energie. Důležitý je dostatečný příjem ovoce a zeleniny, dodržování pitného režimu, pravidelná fyzická aktivita a nekouření.