KNTB logo

Rozhovor: Krev není voda. I když...

14.června si každoročně připomínáme Světový den dárců krve. V tento den se totiž narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, objevitel krevních skupin v krvi. Typy lidské krve rozdělil na skupiny A, B, a C (ta je dnes známá jako 0). Na jeho práci navázal Jan Janský, který v roce 1907 prokázal existenci čtvrté krevní skupiny. „Krevní skupiny jsou vlastně antigeny usazené na membránách červených krvinek. Mají spoustu funkcí v samotné krvi, ale na diety podle krevních skupin bych moc nevěřila,“ říká s úsměvem primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Jana Pelková.

Když darujeme krev – jedná se o 4,5 dcl – co nám to udělá v těle?

Pokud jsme zdraví, neudělá nám to nic, krev se v těle zase doplní. Nejdůležitější je po darování krve doplnit tekutiny, protože tekutá složka krve je z 98 procent voda, zbytek jsou, bílkoviny, minerály a další látky. Ta tekutá složka krve se obnoví do druhého dne, tedy poměrně rychle, krvinky potom zhruba do týdne.

Co přesně pak s odebranou krví na transfuzní stanici uděláte?

Ještě v den odběru rozdělíme krev na tekutou složku, kde je hlavně plazma, a na krvinky – ty jsou hned připraveny k použití. Jsou hustější, takže je ředíme resuspenzním roztokem, který má navíc výživné látky.  A pak je krev přímo připravená pro pacienta. Samozřejmě striktně podle krevních skupin. Plazmu zamrazujeme a je půl roku v karanténě, než ji použijeme.

Proč jsou krevní skupiny tak důležité?

Každý pacient, který potřebuje krev, musí dostat svoji krevní skupinu nebo tu skupinu, která je univerzální. V opačném případě může dojít k těžké nežádoucí reakci a tělo by to okamžitě poznalo. Darovaná krev by byla organizmem odmítnuta, její krvinky by se začaly shlukovat a následně rozpadat. Takový pacient by se pak potýkal s vážnými zdravotními problémy, následky by dokonce mohly být až fatální.

Jak nejčastěji darovaná krev pomáhá?

Je to různé – podle potřeby nemocnice. Největší spotřeba je u operací, i to se samozřejmě liší. Těžší zranění znamenají větší spotřebu krve, stejně tak těžký porod, ale i léčba závažných onemocnění. Transfuze postupují například pacienti na onkologii, interně nebo také novorozenci. Někdy se hraje doslova o minuty a krev jednoho dárce může zachránit i několik lidských životů.

Jak dlouho vlastně krev dárců vydrží „čekat“ na svého pacienta?

Krev připravená k transfuzi vydrží šest týdnů. Když máme dostatek dané krevní skupiny, musíme odběry korigovat a dárce této krevní skupiny nezvat, protože nechceme, aby exspirovala. Jsem moc ráda a děkuji, že to naši dárci chápou. Jsou opravdu skvělí! Samozřejmě když má někdo krevní skupinu nula mínus, což je tzv. univerzální skupina, může být zván k odběru častěji. Tedy v souladu s pravidly darování. Je těžké předem odhadnout, kolik krve budou lékaři u nás v nemocnici zrovna v nějaký den potřebovat. Ideální je sledovat naše webové stránky, kde máme aktualizovány stavy zásob krve daných krevních skupin.

Co byste si přála u příležitosti Světového dne dárců?

Přála bych si, aby naší nemocnici dárci krve přibývali a ti stávající se tady cítili dobře. Vážím si každého zdravého člověka, který se dokáže odhodlat zvednout ze židle a přijít k odběru.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.