Pracoviště nukleární medicíny KNTB ve Zlíně provádí v současné době většinu diagnostických výkonů nukleární medicíny. Tzn. diagnostiku a léčbu pomocí otevřených radioaktivních zářičů, tj. látek, které jsou ve formě léčiva (radiofarmaka) aplikovány do těla různým způsobem. Nejčastěji do žíly, méně často jsou polykány, vdechovány, ev. aplikovány do páteřního kanálu. Výhodou současných metod nukleární medicíny je jejich neinvazivnost, prakticky absence vedlejších účinků a většinou nízká radiační zátěž.
Jedná se o řadu přínosných metod pro onkologii, kardiologii, hematologii, pneumologii, nefrologii, gastroenterologii, neurologii a další medicínské obory. Diagnostické metody umožňují sledovat funkci orgánů, jejich metabolickou aktivitu i na molekulární úrovni, buněčnou aktivitu, zobrazovat různé patologické léze (včetně nádorů), zobrazovat distribuci nádorových antigenů, neuroreceptorů, aktivity zánětů. Jde tedy o tzv. funkční zobrazovací metodu.
K provádění scintigrafických vyšetření má pracoviště nukleární medicíny k dispozici tři gamakamery - dvoudetektorovou SPECT gamakameru FORTE Philips a dvoudetektorovou gamakameru SPECT firmy GE, umožňující celotělové zobrazení distribuce radiofarmak a jednofotonovou emisní počítačovou tomografii (SPECT).
Třetí, nejmodernější gamakamera SPECT/CT, umožňuje hybridní zobrazení, tj. současné zobrazení struktury i funkce. Anatomickému zobrazení chybí funkční rozměr, možnost rozpoznat biologickou povahu patologického ložiska. Funkčnímu zobrazení chybí možnost přesné lokalizace. Teprve kombinace obou snímků umožňuje rozpoznat charakter ložiska a jeho přesnou lokalizaci. Nejmodernějším přístrojem v našem oddělení, který spojuje výhody nukleárně medicínských a radiodiagnostických metod, je tedy hybridní kamera SPECT/CT BrightView XCT firmy Philips. Je vybavena i transmisním rentgenovým zařízením na principu CT. Dávka ionizujícího záření, které pacient při vyšetření tímto hybridním přístrojem obdrží, je velmi malá, protože se nejedná o diagnostické, ale lokalizační CT vyšetření.
Při vyšetření nepoužíváme kontrastní látky, čímž odpadá riziko možných alergických reakcí.
Ve spolupráci s prim. MUDr. Jiřím Gaťkem, PhD., má oddělení prvenství ve vyšetření a následné operaci sentinelové uzliny při karcinomu prsu a maligním melanomu. Má vytvořenou celou řadu klinických programů ke zpracování obrazové informace v kardiologii, neurologii a onkologii. Je také referenčním centrem pro diagnostiku Parkinsonovy nemoci pomocí speciálního preparátu DATSCAN a má velké zkušenosti s diagnostikou neuroendokrinních tumorů – preparátem OCTREOSCAN.
Pracoviště je akreditováno a slouží jako výukové. Pracovníci nukleární medicíny se podílejí na přednáškové a publikační činnosti jak tuzemských, tak zahraničních konferencí, publikují v odborném tisku.
Pracoviště nukleární medicíny a PET/CT ve Zlíně vždy spektrem a počtem vyšetření i svým nadregionálním působením patřilo ve svém oboru v rámci ČR k významným pracovištím a drželo krok s nejnovějším vývojem nukleárně medicínských poznatků. Jeho pracovníci doufají, že tomu tak bude i nadále.
Akreditace ke stažení zde.