Poruchy polykání i chytrá péče. To byla témata Geriatrické konference pořádané KNTB
Co znamená chytrá péče, jak pečovat o seniory s bolestmi, poruchy polykání, srdečního rytmu nebo spánku. O těchto tématech hovořili odborníci pečující o seniory ve zdravotnických zařízeních na Geriatrické konferenci pořádané Centrem klinické gerontologie Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
Jedním z témat konference byla porucha polykání. Ta bývá důsledkem nebo komplikací jiného onemocnění, nejčastěji cévní mozkové příhody. Potýká se s ní více než polovina pacientů, které lidově řečeno „mrtvice“ postihla. Může být i důsledkem nádorů, Alzheimerovy demence nebo Parkinsonovy choroby, ale také poškozeného chrupu. „Prezentace na téma poruchy polykání byla zaměřena na vyšetření FEES. Využívá se k posouzení stavu a funkce struktur, které se na polykání podílejí: dutiny ústní, jazyka, hltanu a jícnu. Tato diagnostická metoda se provádí na ORL oddělení. Předchází jí logopedické vyšetření,“ vysvětluje lékařka Oddělení ORL Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Miroslava Bařinková. „V případě poruchy polykání logoped nejprve zjistí, jaké konkrétní příznaky onemocnění pacienta nejvíce omezují. Dále ověří, zda pacient netrpí některou formou poruchy řeči,“ upozorňuje klinický logoped Mgr. Leoš Kovářík. Následuje klinické vyšetření polykání, při kterém se sleduje, jak pacient zvládá přijímat různé konzistence potravy. Logoped pak pomáhá pacientovi posílit a zkoordinovat svaly používané při polykání pomocí různých technik. Jedná se o cvičení rtů a tváří, jazyka a posílení hlasivkového uzávěru. Další léčba je zaměřena mimo jiné také na polykací manévry, jakou jsou změna polohy hlavy a těla během polykání, nebo se využívají protetické pomůcky.
Jedna z prezentací byla věnovaná i tzv. chytré péči. O ní můžeme hovořit v situaci, kdy do péče o seniory zapojíme použití moderních technologií. Například digitální stetoskop, bezdrátový teploměr s kontinuálním měřením, senzor kvality ovzduší, SOS tlačítko, osobní váha, glukometr, tlakoměr, chytré hodinky, chytrá podložka v lůžku, plošné čidlo pro detekci vlhkosti a další. „Výběrem těch nejvhodnějších produktů lze konstatovat, že moderní pomocné technologie snižují pracovní zátěž pečujících, umožňují nemocnému prodloužení doby strávené v domácím prostředí a snižují tlak na specializovaná lůžka ve zdravotnických zařízeních,“ komentuje primářka Centra klinické gerontologie KNTB MUDr. Zuzana Boháčová.
Geriatrická konference, kterou navštívilo asi sto účastníků, navázala na tradici Zlínských geriatrických dnů, jejichž poslední pětadvacátý ročník se uskutečnil před covidovou pandemií. „Konference se zdařila, první odezvy od účastníků jsou velmi pozitivní, z čehož máme upřímnou radost. Děkujeme řediteli KNTB Janu Hrdému a náměstkyni hejtmana Olze Sehnalové za podporu,“ hodnotí akci primářka MUDr. Zuzana Boháčová.