Pouze akutní pacienty ošetří nyní nemocnice Zlínského kraje, které se připravují na případný nárůst počtu lidí s onemocněním COVID-19. Od začátku tohoto týdne začaly postupně nemocnice v Uherském Hradišti, Vsetíně, Kroměříži a také ve Zlíně rušit plánované operace a vyšetření, tedy péči, kterou je možné odložit. Pro neakutní pacienty se nemocniční areály uzavírají, vstupy do nich jsou kontrolované a pacienti, kteří potřebují akutní a neodkladnou péči, musí projít speciálně zřízenými třídícími místy. Nemocnice tak cíleně uvolňují lůžkové kapacity, šetří ochranné pomůcky a chrání své zdravotníky před rizikem nákazy novým koronavirem.
„Děláme nezbytné kroky a postup ve všech čtyřech nemocnicích společně koordinujeme, abychom byli schopni zajistit péči nejen o infekční pacienty s koronavirem, ale samozřejmě i o ty další, kteří se mohou ocitnout v ohrožení zdraví a života,“ vysvětlil důvody opatření Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje. Pacienti, kteří měli v těchto dnech absolvovat plánované vyšetření nebo operaci, personál nemocnic kontaktuje a dohodne se s nimi na dalším postupu.
Uherskohradišťská nemocnice, která má jako jediná v kraji infekční oddělení, je podle slov předsedy primárně určena pro příjem pacientů s novým koronavirem. „Proto se také začala připravovat na případný nárůst počtu těchto pacientů jako první. Od pondělka zastavila plánovaná vyšetření a plánované operace, do zdravotnického zařízení směřují pouze akutní pacienti, kteří procházejí tříděním už u vstupu do areálu nemocnice, kdy se podrobují bezdotykovému měření teploty a odpovídají na nezbytné otázky zdravotníků. Stejný režim zavedly od dnešního rána i Vsetínská a Kroměřížská nemocnice,“ popsal Radomír Maráček.
Zároveň připomněl, že by lidé měli být zejména v těchto dnech ohleduplní a disciplinovaní a měli by se řídit pokyny zdravotníků. „Chtěl bych požádat, aby lidé byli tolerantní ke všem omezením a změnám, které naše nemocnice vyhlašují. Neděláme je proto, abychom si usnadnili práci, ale kvůli ochraně pacientů i zdravotníků samotných. Prosíme také všechny, aby nosili roušky a chránili tak své okolí, aby byli ohleduplní vůči ostatním, zejména pak vůči všem našim lékařům a sestrám. Důvěřujte jim a važte si jejich práce, jsou to profesionálové, svou práci ovládají a dělají pro vás a pro zvládnutí celé situace maximum,“ doplnil Radomír Maráček. Stále také platí, že lidé s příznaky onemocnění COVID-19 by měli zůstávat v domácí izolaci a kontaktovat telefonicky svého praktického lékaře, v žádném případě by se neměli vydávat do nemocnic, kde by zavlečením infekce mohli paralyzovat zdravotnický provoz.