KDY SE PROVÁDÍ OPERACE?
Operace se provádí následující den po přijetí.
CO SI PŘINÉST K HOSPITALIZACI?
Je nutné si s sebou vzít:
- dokumentaci od ambulantního ORL lékaře, event. RTG/CT/NMR snímky
- průkaz zdravotní pojišťovny + občanský průkaz
- adresu a telefon praktického lékaře
- toaletní potřeby, pyžamo, ručník, župan, domácí obuv
- výsledky předoperačního vyšetření, výpis či celou dokumentaci od praktického lékaře
CO UDĚLAT, POKUD SE NEMOHU DOSTAVIT K HOSPITALIZACI?
Tuto skutečnost je nutné co nejdříve nahlásit, a to telefonicky na číslo 577 552 722.
ČÍM SE ZABÝVÁ AMBULANCE PRO KOREKCI SLUCHOVÝCH VAD?
Zabývá se problematikou přidělování a nastavování sluchadel. Jako všechny elektronické přístroje i sluchadla v posledních letech zaznamenala bouřlivý nástup moderních technologií, umožňující jednak jejich významnou miniaturizaci, ale také moderní programovací postupy při zpracovávání a úpravě přijímaného zvukového signálu. Většina moderních sluchadel již je tzv. plně digitální, což zaručuje čistý poslech bez vedlejšího zkreslení zvuku, a zároveň umožňuje velmi přesné nastavení programů sluchadla v závislosti na sluchové vadě konkrétního pacienta. Laicky řečeno je možné zesilovat a upravovat okolní zvuky přesně podle sluchových ztrát pacienta na jednotlivých frekvencích. Pacientům se přidělují moderní sluchadla světově uznávaných výrobců - dánského Widexu a švýcarských Bernafonu a Phonaku.
JAK PROBÍHÁ OPERACE NOSNÍ PŘEPÁŽKY (SEPTOPLASTIKA)?
Prováděna je se zřetelem k zachování základních anatomických struktur, které jsou nezbytné z dlouhodobého hlediska k uchování ventilačních parametrů i zevních kosmetických hledisek. Pooperační hojení je usnadněno použitím výztuh (tzv. splintů) z měkkého silikonu /intranasálních dlah/, které umožňují správnou fixaci nosní přepážky v žádané poloze. Splinty se vkládají do nosu na závěr operace a odstraňují se za 10-14 dnů po výkonu. Pacienti jejich přítomnost v dutině nosní ve většině případů ani necítí.
ZABÝVÁTE SE CHIRURGIÍ SYNDROMU SPÁNKOVÉ APNOE A CHRÁPÁNÍ?
Chrápání jako zvukový fenomén je vždy nepříjemný z hlediska psychosociálního (rozpad vztahů partnerů, „oddělené ložnice“), ale v některých případech může být příznakem závažného onemocnění, zvaného syndrom spánkové apnoe (sleep-apnea syndrom, SAS), s důsledky na samotné zdraví pacientů.
Tato nemoc je charakterizována občasnými zástavami dechu ve spánku, trvajícími i desítky sekund. Tím dochází ke snížení sycení krve kyslíkem, z kterého plyne pocit únavy po spánku, mikrospánky během dne. Zvýšená srdeční námaha i v době odpočinku (spánku) vede k rozvoji srdečních chorob a hypertenze (zvýšeného krevního tlaku).
Pacienti jsou v naší ambulanci vyšetřeni ke zjištění možné příčiny chrápání, následně odesláni k vyšetření somnografem (přístroj snímajícím dechové pohyby během spánku, sycení krve kyslíkem a oxidem uhličitým a další parametry) ve spánkové laboratoři plicního oddělení KNTB.
Podle výsledku tohoto vyšetření se rozhoduje buď o konzervativním, nebo o chirurgickém postupu. Ve druhém případě pacienta objednáváme k samotné operaci – plastickému zákroku v oblasti hltanové branky, kořene jazyka či nosu.
K dispozici máme operativu klasickými nástroji, ale i miniinvazivní radiofrekvenčně indukovanou termoterapii s pomocí přístroje CELON firmy Olympus. Tento přístroj umožňuje docílit stejných výsledků jako klasická chirurgie, ale s výrazně menším nepohodlím pro pacienty – operace pomocí CELONu jsou méně bolestivé a vyžadují podstatně kratší dobu léčení, je dokonce většinou možné provádět je i ambulantně. CELON umožňuje i zmenšení objemu kořene jazyka či krčních mandlí.