KNTB logo

NOVÝ ANALYZÁTOR POMŮŽE ZVÝŠIT KAPACITU COVID TESTŮ V LABORATOŘÍCH VE ZLÍNSKÉ NEMOCNICI

Nový plně automatizovaný přístroj pro vyhodnocování vzorků odebraných lidem s podezřením na onemocnění SARS-CoV-2 začala dnes používat Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Laboratoře oddělení lékařské mikrobiologie zlínské nemocnice byly dosud schopné provést až 280 testů každý den, díky modernímu analyzátoru se teď jejich kapacita zvýšila bezmála na dvojnásobek. Nový přístroj je zatím ve zkušebním provozu, zdravotnické zařízení do jeho pořízení investovalo 2,5 milionu korun.

„Přestože v posledním týdnu jsme zaznamenali pokles počtu odběrů, naše odběrová aktivita v rámci pandemie je stále vysoká. Ve Zlíně teď provedeme v průměru šest set odběrů každý den, na přelomu října a listopadu to bylo i více něž čtrnáct set odběrů denně. Možnost vyhodnocovat většinu vzorků v naší vlastní laboratoři je pro nás důležitá zejména z hlediska kontroly celého procesu, rozhodující je pro nás kvalita testů a rychlost, s jakou máme výsledky k dispozici,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Analyzátor instalovaný ve zlínské nemocnici byl vyrobený v České republice. „Také reagencie a chemie do něj dodávaná je od stejného českého výrobce. Chtěli jsme tím předejít problémům, s nimiž jsme se potýkali na jaře, kdy bylo pro nemocnice obtížné shánět testovací sady a o dodávky se přetahovaly laboratoře po celém světě. Chtěli jsme záruku a garanci dostatečných skladových zásob dostupných přímo v České republice,“ doplnil Radomír Maráček.
Nový analyzátor je plně automatizovaný. „Zahrnuje všechny fáze testování vzorků PCR diagnostiky. Dojde k navýšení kapacity vyšetřovaných vzorků bez dalšího zatížení personálu laboratoře,“ vysvětlila Nataša Bartoníková, primářka Oddělení lékařské mikrobiologie Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně s tím, že přístroj lze využívat rovněž na testy chřipky a RS viru. Analyzátor ale bude podle jejích slov využíván i pro PCR diagnostiku zcela jiného spektra patogenů.

Zlínská nemocnice má v současné době v provozu tři odběrová místa - covidovou ambulanci v budově plicního oddělení, covidový stan s odběry systémem „drive thru“ přímo z automobilu a také ambulanci pro odběry u dětí do 10 let v blízkosti dětských ambulancí. Další odběry pak provádí v terénu u lidí, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou dostavit do nemocnice. Od počátku letošního září už její zdravotníci provedli v souvislosti s pandemií koronaviru více než 35 000 odběrů vzorků na testy onemocnění SARS-CoV-2.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.