Novorozenecké oddělení funguje od roku 1997 spolu s gynekologicko-porodnickým oddělením jako Perinatologické centrum ustanovené Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Perinatologické centrum pro danou oblast koncentruje veškeré závažné patologické stavy těhotenství a novorozeneckého věku. Spádovou oblastí našeho pracoviště je Zlínský kraj, nicméně ve zlínské porodnici rodí ženy i z jiných regionů České republiky. Porodnice a novorozenecké oddělení ve Zlíně patří počtem porodů mezi největší pracoviště v ČR, v posledních letech se počet hospitalizovaných dětí pohybuje mezi 2200-2500.
Perinatologické centrum novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati a.s. ve Zlíně získalo titul Baby-friendly Hospital (BFH), tedy oddělení přátelské k dětem a jejich rodičům. Snažíme se umožnit dětem úspěšný a zdravý start do života. S tím neodmyslitelně souvisí také podpora a propagace kojení jakožto nejpřirozenějšího způsobu výživy kojence.
ČLENĚNÍ ODDĚLENÍ
Novorozenecké oddělení je členěno do těchto úseků:
- Jednotka intenzivní a resuscitační péče
- Jednotka intermediární péče
- Pokoje individualizované péče
- Úsek fyziologických novorozenců 4. a 5 etáž
- Bytová jednotka pro matky předčasně narozených dětí
- Ambulance pro rizikové novorozence a kojence
- Ambulance klinické logopedie
- Laktační poradna
Současně oddělení zajišťuje transportní službu pro rizikové a kriticky nemocné novorozence v rámci celého Zlínského kraje.
Přestože novorozenecké oddělení jako součást perinatologického centra zajišťuje vysoce specializovanou péči o předčasně narozené, rizikové novorozence, tedy komplexní diagnostiku a léčbu, většinu hospitalizovaných dětí tvoří v termínu narození novorozenci.
VYŠETŘENÍ A SLUŽBY
Naše oddělení se zaměřuje na široké spektrum aktivit a vyšetření, která podporují zdraví novorozenců a pohodlí jejich rodičů.
- Rooming-in: Děti jsou po celou dobu pobytu umístěné společně s maminkami na jednom pokoji.
- Bonding: Ihned po narození umožňujeme nepřerušený kontakt matky s dítětem již na porodním sále. Po operačních porodech v celkové anestezii podporujeme zapojení do tzv. bondingu otců.
- Mateřské mléko: Disponujeme sběrnou mateřského mléka, které mohou maminky využít i ambulantně prostřednictvím laktační poradny.
- Podpora kojení: Celý personál oddělení se věnuje problematice kojení, maminkám je k dispozici tým zkušených laktačních poradkyň.
- Půjčovna pomůcek: Po propuštění nabízíme možnost zapůjčení monitoru dechu nebo kojenecké váhy za úhradu.
Během pobytu v porodnici se u všech dětí provádí následující vyšetření:
1. Screening metabolických a dalších vad:
- Odběr krve z patičky mezi 48 a 72 hodinami po porodu.
- Vyšetření zahrnuje testy na vrozené metabolické vady, endokrinní onemocnění, cystickou fibrózu.
- Nově nabízíme i screeningové vyšetření vzácných, velmi závažných, ale léčebně ovlivnitelných vad, jmenovitě spinální svalové atrofie a kombinované poruchy imunity.
2. Vyšetření kyčlí:
- Vyšetření provádí ortoped přímo na oddělení každé pondělí, středu a pátek.
3. Screening sluchu:
- Spícímu dítěti vyšetřujeme speciálním přístrojem v průběhu pobytu tzv. otoakustické emise a evokované potenciály sluchové dráhy. Tímto vyšetřením odhalíme některé převodní poruchy sluchu.
- V indikovaných případech jsou rodiče s dětmi zváni k opakovanému vyšetření, v České republice je k tomuto vyšetření k dispozici doporučený metodický postup. Vyšetření provádí sestra.
4. Ultrazvukové vyšetření ledvin a močových cest:
- Vyšetření lékařem v den propuštění se zaměřuje na odhalení vrozených vývojových vad ledvin a vývodných močových cest.
5. Vyšetření oční čočky:
- Zaměřené na vyloučení vrozeného zákalu, provádí lékař v den propuštění.
6. Aplikace vitaminu K:
- Vitamín podáváme výhradně ve formě kapek.
Další specializovaná vyšetření:
V indikovaných případech ultrazvukové vyšetření mozku, případně echokardiografické vyšetření, vyšetření břišních orgánů.
Edukační program a laktační poradenství:
Personál oddělení se intenzivně věnuje edukaci rodičů, zejména matek předčasně narozených dětí. Edukační program zahrnuje laktační poradenství i pro matky nezralých novorozenců.
ZÁKLADNÍ DIAGNÓZY
Základními diagnózami dětí na oddělení jsou:
- Nezralost (prematurita) - ošetřujeme děti od porodní hmotnosti 500g a od ukončeného 24. týdne těhotenství, v některých případech i děti menší a dříve narozené. V tomto případě vyžadujeme informovaný souhlas obou rodičů s poskytováním resuscitační a intenzivní péče.
- Hypotrofie - porucha nitroděložního růstu různé závažnosti
- Asfyxie - poruchy zahájení dýchání a poporodní adaptace
- Infekce a infekční komplikace
- Poruchy výživy a neprospívání
- Poruchy a nepravidelnosti dýchání s nutností krátkodobé či dlouhodobé přístrojové podpory dýchání (především syndrom dechové tísně a chronické plicní onemocnění - bronchopulmonální dysplazie)
- Novorozenecká žloutenka
Oddělení disponuje kompletním a moderním přístrojovým vybavením pro diagnostiku a léčbu všech novorozeneckých patologií. Ve zlínské nemocnici se provádějí oční operace u dětí, v případě nutnosti jiných operačních výkonů jsou děti transportovány na kliniku dětské chirurgie ve Fakultní nemocnici v Brně, Olomouci a Ostravě.
Oddělení velmi úzce spolupracuje s odborníky jiných odborností (konziliárními lékaři), kteří zajišťují pro novorozence potřebnou diagnostiku či terapii. Patří mezi ně zejména dětský neurolog, rehabilitační pracovníci, dětský oftalmolog, ortoped, otorhinolaryngolog, psycholog, chirurg a další. V rámci následné péče a dlouhodobého sledování oddělení zajišťuje rodičům kontakty na pracoviště a organizace, zabývající se péčí o děti se specifickým postižením (např. zrakovým, pohybovým).
V rámci zajištění péče o kriticky nemocné novorozence oddělení spolupracuje s dalšími perinatologickými centry, jmenovitě s pracovišti v Brně, Olomouci a Ostravě.
Seznam placených zákroků a služeb ke stažení ZDE.