Hematologicko-transfuzní oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně zprovoznilo novou hematologickou linku za 10,8 milionů korun. Přístroje, které jsou součástí linky, mimo jiné zlepší diagnostiku onemocnění krve nebo změny krevního obrazu u pacientů, a byly pořízeny v rámci dotačních projektů IROP (REACT-EU).
Hematologická linka se skládá ze dvou hematologických analyzátorů, které měří a vyšetřují parametry periferní (krev, obíhající v celém těle) krve, případně i buňky dalších tělních tekutin. Součástí linky je také navazující nátěrový a barvící automat. „Automat vygeneruje velmi tenkou vrstvu periferní krve na sklíčko a nabarví ji. Pak se sklíčko automaticky přesune do přístroje digitální morfologie, který má v sobě zabudovaný mikroskop. Ten převede obraz do digitální formy, vyhodnotí buňky periferní krve, roztřídí jednotlivé druhy bílých krvinek a navrhne jejich hodnocení,“ popisuje MUDr. Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati a dodává: „Linka obsahuje také program pro hodnocení a upozorňuje na patologie jednotlivých buněk. Rozhoduje, které vzorky by se měly přeměřit, zachytí lépe nestandardní výsledky. Celkově pomáhá zlepšovat diagnostiku onemocnění krve nebo změny krevního obrazu u pacientů a zrychlí mikroskopické hodnocení, zvyšuje bezpečnost diagnostiky a snižuje riziko záměny vzorků nebo nepodchycení některých patologických stavů.“
Nová hematologická linka znamená pro oddělení velký posun v diagnostice i například možnost přeposílání obrazu periferní krve ke konzultacím na jiná pracoviště. Hematologicko-transfuzní oddělení KNTB je nyní přístrojově nejlépe vybaveným ve Zlínském kraji. „Linka slouží nejen pro pacienty hematologického oddělení. Vyšetřuje vzorky všech pacientů z nemocnice,“ doplňuje primářka Jana Pelková.
Na Hematologicko-transfuzním oddělení KNTB diagnostikují zdravotníci pacienty s onemocněním krvetvorby – chudokrevností, poruchami bílých krvinek, leukemií. Léčí také pacienty s poruchami krevních destiček nebo krevního srážení.