Workshop nazvaný „POCUS“ (tedy Point-Of-Care-UltraSound, česky Ultrazvuk u lůžka pacienta) byl zaměřen na použití ultrazvuku v každodenním provozu v rámci péče o pacienta. Zúčastnilo se ho 15 mediků, konkrétně studentů posledních ročníků studia všeobecného lékařství.
Workshop pro mediky se na Interním oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně konal vůbec poprvé a byl o něj ze strany studentů velký zájem. „Ultrazvuk bývá nazýván fonendoskopem 21. století a používáme ho v denním provozu přímo u lůžka pacienta. To znamená, že kromě klasického použití, kdy je na ultrazvukové vyšetření jedné části těla pacient odeslán do specializované ambulance a pak se zase vrací na své oddělení, již nyní používáme ultrazvuk víceméně celotělově. A až při nejasném nálezu konzultujeme specialisty. Díky tomu je diagnostika rychlejší, flexibilnější a méně zatěžující pro pacienta,“ uvedl MUDr. Ilja Ryšavý, vedoucí JIP Interního oddělení KNTB a jeden z organizátorů akce.
Účastníci workshopu absolvovali tři teoretické výukové bloky, čtvrtý blok byl zaměřen na simulaci praktických situací diagnostiky. „Na workshop jsem se přihlásil, protože mě zajímá vnitřní lékařství i ultrazvuk a vnímám to jako výbornou příležitost rozvíjet se, získat praxi. Oceňuji výborný přístup lékařů, opravdu chtěli, abychom si vše osahali, vyzkoušeli, byli ochotní nám předávat své vědomosti a zkušenosti,“ popsal účastník workshopu a student 6. ročníku olomoucké lékařské fakulty Jakub Vagunda.
Vzhledem k velkému zájmu studentů a rychle zaplněné kapacitě workshopu mají internisté v plánu tuto vzdělávací akci organizovat pravidelně a dvakrát ročně.