Hemodialyzační stanice Interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně rozšířila nově své služby o tzv. peritoneální dialýzu. Tato metoda je vhodná zejména pro pacienty, kteří preferují domácí léčbu a jsou schopni doma provádět dialýzu samostatně nebo s pomocí blízké osoby.
Dialýza je léčebná metoda, která nahrazuje nedostatečnou funkci ledvin u pacientů s chronickým ledvinným selháním. Úkolem dialýzy je zejména očištění krve od odpadních látek. Existují dva hlavní typy dialýzy – jedním je klasická hemodialýza, kdy se krev odvádí z těla pacienta do speciálního přístroje, který zajišťuje celý proces očišťování krve. Po pročištění se krev vrací zpět do těla pacienta. Další možností náhrady ledvinných funkcí je právě peritoneální dialýza, která zajišťuje očišťování organismu přes břišní dutinu, do níž se napouští a vypouští speciální roztoky k dialýze. Jde o zcela bezkrevnou a bezpečnou metodu.
„Zavedení peritoneálního katetru do dutiny břišní provádí chirurg laparoskopickou metodou v celkové anestezii za krátké hospitalizace. Pacient po zavedení katetru dodržuje klidový režim a ihned zahajujeme pravidelné proplachy a zejm. praktický nácvik s pacientem tak, aby se naučil samostatně napojovat katetr k peritoneální dialýze. Pacient dochází do naší nově otevřené peritoneální ambulance z domu a po několika týdnech je schopen celý proces provádět samostatně doma,“ říká MUDr. Renáta Janišová, lékařka Hemodialyzační stanice Interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati.
Díky nedávné modernizaci hemodialyzační stanice mohla nemocnice vybudovat také novou ambulanci se specializací právě na metody domácí dialýzy. „Domácí metody preferují pacienti, kteří nechtějí dojíždět do nemocnice a jsou schopni se spolupodílet na samotné léčbě. Pacienti na peritoneální dialýze si provádějí dialýzu denně doma a k lékaři na kontroly docházejí maximálně jednou měsíčně. Díky možnostem telemedicíny navíc budeme od nového roku s pacientem propojeni online a můžeme sledovat i ze vzdáleného přístupu, jak a kdy si dialýzu provádí,“ upřesňuje lékařka Renáta Janišová s tím, že bezkrevná metoda je navíc pro pacienty šetrnější než klasická hemodialýza.
Prvním pacientem na peritoneální dialýze je od září pan Petr Hlavica (36 let) ze Zlína, který trpí vrozeným onemocněním ledvin. „Je to pro mě mnohem příjemnější. Doma si dělám dialýzu třikrát denně, každé napojení trvá pouze 15 minut, takže to, co by mi dříve zabrala jenom cesta do nemocnice a zpět, je čas, který ušetřím. Je to opravdu velký benefit, peritoneální dialýza mi zlepšuje kvalitu života, nejsem tolik vázaný na nemocnici a cítím se dobře. Firma mi navíc přiveze domů materiál na celý měsíc, není s tím moc práce, vše hradí pojišťovna,“ popisuje Petr Hlavica a dodává, že zpočátku měl obavy ze zavedení břišního katetru, nakonec ale vše zvládl na jedničku a je velmi spokojený.
„Aktuálně je náš pacient paralelně zařazen na waiting list k transplantaci ledviny. Doufáme, že se brzy dočká samotné transplantace, což je pro dialyzované pacienty jediná možnost, jak se zbavit závislosti na pravidelné dialýze,“ doplňuje MUDr. Renáta Janišová, lékařka Hemodialyzační stanice Interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati.