STANDARDNÍ LŮŽKOVÉ ODDĚLENÍ
34 lůžek (11 třílůžkových, 1 jednolůžkový pokoj)
Hospitalizace nemocných s kardiovaskulární problematikou nevyžadující intenzívní péči. Plánované příjmy pacientů k diagnostickým výkonům bez možnosti ambulantního provedení, k implantacím kardiostimulátorů a defibrilátorů, akutní příjmy pacientů se srdečním selháním, arytmiemi, endokarditidami, bolestmi na hrudi podezřelými z kardiální etiologie, plicní embolií a dalšími kardiologickými chorobami. Lůžková stanice ve 3. etáži má možnost telemonitorace EKG 12 pacientů.
KORONÁRNÍ JEDNOTKA
Jednotka nabízí 8 lůžek.
Hospitalizace nemocných s akutními kardiologickými onemocněními, ohrožením životních funkcí, nemocní s akutním infarktem myokardu, závažným srdečním selháním, život ohrožujícími poruchami rytmu, masivní plicní embolií a podobně. Všechna lůžka jsou monitorována s přenosem signálu na centrální monitor na pracovišti sester a do pracovny lékaře. Krátkou dobu jsou zde hospitalizováni i nemocní po první implantaci kardiostimulátoru.
- Na koronární jednotce provádíme rovněž některé ambulantní výkony:
elektrická kardioverze fibrilace/flutteru síní – výkon je možno objednat cestou interní ambulance urgentního příjmu na tel. 577 552 271 – výkon zpravidla nevyžaduje hospitalizaci, probíhá cestou stacionáře - vzestupná jícnová srdeční diagnostická stimulace
Typickým rysem akutní kardiologické péče je intenzivní soustředění moderních léčebných prostředků, což vede k efektivnímu zkrácení pobytu klientů na jednotce intenzivní péče a jejich překlad na standardní lůžkové oddělení.
NEINVAZIVNÍ KARDIOLOGIE
Kardiologická ambulance a kardiostimulační ambulance zajišťují ambulantní kardiologickou péči o specifické kardiologické pacienty (chlopenní vady, srdeční selhání, závažná hypertenze, plicní hypertenze, arytmie, nositele kardiostimulátoru nebo kandidáty pro trvalou kardiostimulaci), především v návaznosti na předcházející nebo následující lůžkovou či jinou specializovanou péči. Kardiostimulační ambulance zajišťuje rovněž kontroly implantovaných kardiostimulátorů i kardioverterů – defibrilátorů. Tato činnost je nasmlouvána pro pojištěnce všech pojišťoven jako jediná ambulance ve Zlínském kraji.
Ostatní laboratoře (echokardiografie, ergometrie, HUT, EKG-Holter, TK-Holter, epizodní záznamník, spirometrie) zajišťují péči jak pro ambulantní, tak pro hospitalizované pacienty.
Transesofageální echokardiografická vyšetření zajišťujeme pro nemocné z okresu Zlín a Vsetín.
INFORMOVANÉ SOUHLASY KE STAŽENÍ
- Informovaný souhlas Bicyklová ergometrie
- Informovaný souhlas Elektrická kardioverze
- Informovaný souhlas HUT_test na nakloněné rovině
- Informovaný souhlas Invazívní elektrofyziologické vyšetření
- Informovaný souhlas Transesoefageální ECHO
- Informovaný souhlas Vzestupná jícnová stimulace
- Informovaný souhlas Koronarografie, angioplastika
PRACOVIŠTĚ INTERVENČNÍ KARDIOLOGIE
Katetrizační laboratoře (tzv. CathLab) je vybavena moderním RTG angiografickým přístrojem Integris Allura Xper FD10 s plochým digitálním detektorem, s integrovanou hemodynamikou, přístroji pro intravaskulární ultrazvukové vyšetření (IVUS), měření frakční průtokové rezervy (FFR), optickou koherentní tomografii (OCT), které umožňují kvalitnější, resp. funkční zhodnocení postižení koronárních tepen. Pro pacienty s výrazně kalcifikovanými (zvápenatělými) koronárními tepnami disponuje pracoviště od začátku roku 2021 přístrojem pro rotační ablaci kalcifikovaných aterosklerotických plátů (tzv. obroušení). Dále jsou zde k dispozici dva přístroje pro intraaortální balonkovou kontrapulzaci (IABK) pro mechanickou srdeční podporu pacientů se selhávající činností srdeční pumpy.
Hlavní náplní je vyšetřování koronárních tepen – koronarografie – s návaznými případnými intervencemi (PCI – perkutánní koronární intervence). V mimopracovní době jsou na pracovišti intervenováni pacienti s akutními infarkty, lékaři a sestry drží tzv. příslužbu na telefonu. K péči o akutní infarkty je zajištěna velmi těsná spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje včetně možnosti GSM přenosu EKG z vozidla ZZS na pracoviště, tedy na „chytrý telefon“ sloužícího intervenčního kardiologa.
Přibližně 95 % výkonů se v současné době provádí transradiálním přístupem (přes a. radialis – vřetenní tepnu – na zápěstí ruky), což umožňuje plnou mobilitu a soběstačnost klientů již bezprostředně po katetrizaci. Část plánovaných pacientů (podrobnosti v dokumentu ke stažení) s diagnostickým výkonem či nekomplikovanou PCI může být vyšetřena ambulantně v rámci stacionáře (cca 6 hodinový pobyt).
Při koronárních intervencích používáme nejmodernější výrobky, téměř 100 % použitých stentů jsou tzv. lékové stenty (DES), snižující riziko opětovaného zúžení (restenózy).
Nemocní, jejichž nález vyžaduje operaci, by-pass, případně indikovaní k operaci srdečních chlopní nebo jiným srdečním operacím, jsou řešeni ve spolupráci s kardiochirurgickými pracovišti v Brně (Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie) a v Olomouci (Kardiochirurgická klinika Fakultní nemocnice v Olomouci). Během krátkého pobytu (2 - 3 dny) na lůžkovém oddělení zajistíme kompletní přípravu k operaci včetně předvedení na kardiochirurgickém indikačním semináři.
Pacienty ke koronarografii (za hospitalizace i pro stacionář) je možno objednávat na tel. 577 553 188.
PRACOVIŠTĚ INTERVENČNÍ ARYTMOLOGIE
Pracoviště je vybaveno shodným angiografickým přístrojem jako na intervenční kardiologii – Integris Allura Xper FD10 s plochým digitálním detektorem, místo hemodynamiky má modul na 3D elektroanatomickou rekonstrukci (CARTO3), arytmologickou jednotku a radiofrekvenční ablační jednotku. Oba přístroje (intervenční kardiologie i arytmologie) mají shodné parametry a umožňují zastupitelnost v případě poruchy nebo servisu jednoho z nich, čímž odpadají případné převozy akutních pacientů s infarktem myokardu na jiné pracoviště z důvodu poruchy přístroje.
Na pracovišti intervenční arytmologie probíhají v režimu operačního sálu implantace kardiostimulátorů, jednodutinových, dvoudutinových, biventirkulárních – resynchronizačních, jakož i implantace defibrilátorů. Implantujeme rovněž implantabilní dlouhodobé záznamníky srdečního rytmu – CONFIRM® - především u pacientů s nevysvětlitelnými opakovanými synkopami, u nichž dosavadní provedená vyšetření nenalezla příčinu.
Na pracovišti probíhají elektrofyzioloická vyšetření a radiofrekvenční ablace pravosíňových (flutter síní I. typu, SVT, AVRT, AVNRT, WPW syndrom) i levosíňových arytmií (fibrilace síní, atypický flutter síní), jakož i některé typy komorových arytmií.
Na arytmologickém sále probíhají pod RTG kontrolou také některé drobné invazivní výkony – punkce perikardu, dočasná kardiostimulace, zavádění tunelizovaných katétrů.