KDO MŮŽE DAROVAT KREV?
Každý člověk dlouhodobě žijící v ČR může darovat krev, pokud pro něj neplatí některé z omezení, jež jsou uvedena na stránce kritérií pro vhodné dárce v sekci "Kdo může darovat krev?".
JE DAROVÁNÍ KRVE BEZPEČNÉ?
Rizika spojená s odběrem krve jsou pro zdravého dárce nevýznamná.
Jako nežádoucí reakce na odběr (komplikace) se může objevit:
- Krevní výron, modřina, riziko této komplikace lze snížit řádným stlačením místa vpichu po odběru
- Mdloby, které jsou způsobeny pomalejším přizpůsobením krevního oběhu na změny při odběru nebo nepřiměřenou psychickou reakcí. Ke mdlobě dochází nejčastěji u unavených či hladovějících dárců a při příliš rychlém opuštění odběrového křesla.
- U přístrojových odběrů (např. trombocytafereza), kde je krev mimotělně smíchána s protisrážlivým roztokem, může dojít vlivem kolísání hladiny vápníku k drobným svalovým záškubům (obvykle trnutí jazyka, mravenčení rtů apod.). Tyto příznaky musí pacient hlásit zdravotnickému personálu.
Všechen materiál používaný k vlastnímu odběru krve i k odběru krve k laboratornímu vyšetření je zásadně k jednorázovému použití. Žádné riziko přenosu jakékoli krví přenosné infekce na dárce nehrozí!
MŮŽE DAROVÁNÍ KRVE ZPŮSOBIT LEUKÉMII?
Žádná souvislost mezi odběry krve a leukémií nebyla prokázána. Dopad odběru krve na zdravotní stav byl opakovaně a dlouhodobě studován a žádné nepříznivé důsledky (při dodržení intervalu mezi odběry) nebyly prokázány. Naopak, část naší populace (zejména muži) má sklon k hromadění železa (což poškozuje tkáně) a odběr červených krvinek má u těchto lidí pozitivní vliv.
KOLIK KRVE SE ODEBÍRÁ?
Standardní odběr je 450 ml krve, tj. v dospělém člověku asi 10 % z obíhajícího množství krve.
MUSÍM PŘED ODBĚREM K OBVODNÍMU LÉKAŘI?
Ne, lékařské vyšetření je součástí předodběrového vyšetření. Domluva s obvodním lékařem je nutná jen tehdy, pokud si dárce není jistý všemi údaji o svém zdravotním stavu.
JE DAROVÁNÍ KRVE NĚJAK ODMĚŇOVÁNO?
Dárce krve by neměl být motivován finančním ziskem. S přípravky z krve odebrané placeným dárcům je spojeno prokazatelně větší riziko pro příjemce, protože placený dárce častěji neuvede všechny rizikové faktory.
Dárci v KNTB a. s. jsou motivovaní svou vlastní vůlí, za odběr krve jim nenáleží žádná finanční odměna.
Dárce krve má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.
Mezi další výhody darování krve patří:
- Možnost odečíst si 3000 Kč od základu daně za každý odběr krve.
- Nabídka různých bonusů u pojišťoven. Více zjistíte na jejich webových stránkách.
- Pravidelná kontrola zdravotního stavu a dobrý pocit z nezištné pomoci nemocným lidem.
Opakované bezplatné dárcovství je společensky oceňováno mj. formou čestných uznání a plaket prof. Janského.
MOHU PO ODBĚRU KRVE ŘÍDIT AUTO?
Ano, pokud nejste řidič hromadné dopravy. Po odběru se doporučuje trochu klidnější režim a řízení auta ne dříve než po cca 15 minutách. Tento čas si dárce může zkrátit u snídaně podávané formou rautu v jídelně nemocnice.
MOHU DAROVAT KREV, KDYŽ POUŽÍVÁM HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCI?
Ano, hormonální antikoncepce není na závadu při darování krve.
MÁM SENNOU RÝMU A UŽÍVÁM NA NI LÉKY. MOHU DAROVAT KREV?
Krev lze darovat pouze v období bez příznaků alergie. Lidem, kteří mají celoroční projevy alergie dárcovství nedoporučujeme. Každý alergik by však měl tuto otázku konzultovat se svým lékařem – alergologem.
BUDU VYŠETŘEN(A) NA AIDS?
Ano, Vaše krev bude vyšetřena na přítomnost protilátek proti HIV. Negativní nález však nevylučuje, že jste se nakazil(a) v nedávné době. Pokud máte obavu, že jste se nakazil(a), nechte se zdarma vyšetřit v nejbližší hygienické stanici. Darováním krve v podobné situaci byste ohrozil(a) příjemce transfuze.